Црква Свети Александар Невски (Белград)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Свети Александар Невски
Црква светог Александра Невског
Основни податоци
МестоБелград, Србија
ПрипадностСрпската православна црква

Црквата Свети Александар Невски (српски: Црква светог Александра Невског) е црква која се наоѓа во Белград, Србија и е во склопот на српската православна црква. Била изградена во 1912 година[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dr. Ana Milošević , D.Stevanović (13 August 2017), „Beogradske bolnice kojih vise nema“, Politika-Magazin, No. 1037 (српски), стр. 27–29