Цорбау

Координати: 51°12′N 12°1′E / 51.200° СГШ; 12.017° ИГД / 51.200; 12.017
Од Википедија — слободната енциклопедија
Цорбау
Место во Лицен
Поглед кон Цорбау
Поглед кон Цорбау
Поглед кон Цорбау
Цорбау во рамките на Германија
Цорбау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Лицен
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 154 м
Население 810  (31 декември 2009)
 - Густина 81 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06679
Повик. бр. 034441
Портал http://www.zorbau.de
Координати 51°12′N 12°1′E / 51.200° СГШ; 12.017° ИГД / 51.200; 12.017

Цорбау (германски: Zorbau) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Лицен.