Цирокумулус флокус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цирокумулус флокус
КратенкаCc flo
Симбол
РодCirro- (навиткан)
-cumulus (наставан)
Видfloccus (прамен (уплеткана) волна)
ВисочинаНад 6,000 м
Изгледмали прамени
Врнежен?Обично вирга
Циростратус флокус

Цирокумулус флокус (Cirrocumulus floccus) ― вид на цирокумулусен облак. Името cirrocumulus floccus потекнува од латински, што значи „прамен од волна“.[1] Цирокумулус флокус се појавува како мали прамени облаци со заоблени глави, но парталави заднини. Облакот може да произведе вирга, врнежи што испаруваат пред да стигнат до земјата.[2] Како и цирокумулус кастеланус, цирокумулус флокус е показател за атмосферска нестабилност на ниво на облак.[3] Всушност, цирокумулус флокус може да се создаде од цирокумулус кастеланус, што е еволутивна состојба откако основата на првобитниот облак се распаднала.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Numen - The Latin Lexicon. „Definition of floccus“. Посетено на 24 август 2021.
  2. Dunlop, Storm (2003). The weather identification flipbook (1 Lyons Press. изд.). Guilford, Conn.: Lyons Press. стр. 66. ISBN 1-58574-857-9.
  3. Callanan, Martin. „Cirrocumulus floccus“. International Cloud Atlas. nephology.eu. Архивирано од изворникот на 2020-12-30. Посетено на 24 август 2021.
  4. American Meteorological Society. „floccus“. Glossary of Meteorology. Архивирано од изворникот на 31 декември 2004. Посетено на 24 август 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]