Цинг Ма (мост)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цинг Ма
Цинг Ма мостот навечер
Координати 22°21′05″N, 114°04′27″E
Носи6 ленти (горно ниво)
2 MTR жел. ленти, 2 ленти (долно ниво)
ПреминуваМа Ван Канал
МестоОстровите Ма Ван и Цинг Ји
Официјален називTsing Ma Bridge
Особености
Видвисечки мост на две нивоа
Ширина41 m
Најдолг распон1.377 m
Историја
Отворен27 април, 1997
Сообраќај
МостаринаHK$30 (автомобили)
Местоположба
Карта

Цинг Ма (кинески -青馬大橋 / Tsing Ma Bridge) е мост во Хонгконг, Кина. Тое е на седмото место во списокот на највисоки висечки мостови во светот. Името го добил по двата острови кои ги поврзува (Цинг Ји и Ma Ван). Мостот е долг 1.377 m и висок е 206 m. Има две нивоа.

Мостот го граделе корпорациите Costain / Mitsui / Trafalgar House.[1]. Изградбата започнала во Мај 1992 и завршила исто така во мај 1997. Инвестицијата вредела HK$7.2 милијарди . Мостот е одворен со свечена церемонија на 27 април, 1997 во присуство на поранешната британска премиерка Маргарет Тачер.

Мостот го дизајнирал Мот Мекдоналд.

Извори[уреди | уреди извор]

  1. „Asia Rooms“. Архивирано од изворникот на 2008-01-25. Посетено на 2008-04-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Поглед од Цинг Ји Островот
Поглед од Цинг Ва плажата

Координати: 22°21′05″N, 114°04′27″E