Цешен

Координати: 51°21′0″N 12°7′0″E / 51.35000° СГШ; 12.11667° ИГД / 51.35000; 12.11667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Цешен
Градски дел во Лојна
Поглед кон Цешен
Поглед кон Цешен
Поглед кон Цешен
Грб на Цешен
Цешен во рамките на Германија
Цешен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Град Лојна
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 104 м
Население 1.036  (31 декември 2006)
 - Густина 148 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06254
Повик. бр. 034638
Координати 51°21′0″N 12°7′0″E / 51.35000° СГШ; 12.11667° ИГД / 51.35000; 12.11667

Цешен е село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 31 декември 2009 е дел од градот Лојна.