Централносудански јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Централносуданските се група на јазици што зафаќаат 30 јазици од нило-сахарските јазици. Овие јазици се зборувани во Централноафриканска Република, Чад, Судан, Уганда, и ДР Конго.

Јазици[уреди | уреди извор]