Набаски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Набаски јазик
Зборуван во: Чад 
Регион: Африка
Вкупно говорници:
Јазично семејство: нило-сахарски
 централносудански
  Набаски јазик
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: mne
ISO 639-3: mne

Набаски јазикнило-сахарски јазик и е зборуван од окoлу 232.000 луѓе во Чад.