Арингаски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Арингаски јазик
Зборуван во: Уганда 
Регион: Африка
Вкупно говорници:
Јазично семејство: нилосахарски
 централносудански
  Арингаски јазик
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: ssa
ISO 639-3: luc

Арингаски, исто така познат како и долно лугбара е централносудански јазик зборуван од аринга народот. Јазикот се зборува во северозападна Уганда, северно од Алберт езерото.