Централна Аделаидска џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Централна Аделаидска џамија
Adelaide Mosque 1.jpg
Централна Аделаидска џамија
Основни податоци
МестоАвстралија
ПрипадностИслам
Осветен1888
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Особености
Минариња4

Централната Аделаидска џамија е џамија која се наоѓа во Австралија. Оваа џамија била изградена во 1888 година и е една од најстарите џамии во Австралија. Во 1903 година на џамијата и биле додадени четири минариња.