Централна Аделаидска џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Централна Аделаидска џамија
Основни податоци
Место Австралија
Припадност Ислам
Осветен 1888
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Особености
Минариња 4

Централната Аделаидска џамија е џамија која се наоѓа во Австралија. Оваа џамија била изградена во 1888 година и е една од најстарите џамии во Австралија. Во 1903 година на џамијата и биле додадени четири минариња.