Џамија Лакемба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Лакемба
Основни податоци
МестоЛакемба, Нов Јужен Велс, Австралија
ПрипадностИслам
Осветен1977
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Лакемба е џамија која се наоѓа во Лакемба, Нов Јужен Велс, Австралија. Оваа џамија е позната и како Имам Али бен Аби Талеб. Оваа џамија била изградена во 1977 година и била финансирана од страна на либанските муслимани кои живеат во Австралија.