Џамија Ал-Расол Ал-А’дам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Ал-Расол Ал-А’дам
مسجد الرسول الاعظم
Основни податоци
МестоБанкстоун, Австралија
ПрипадностИслам
Архитектонски опис
Архитект(и)Аватолах Мухамед Хусеин ал-Ансари
Архитектонски типџамија

Џамијата Ал-Расол Ал-А’дам (арапски: مسجد الرسول الاعظم ) е џамија која се наоѓа во Банкстоун, Австралија. Оваа џамија е изградена од страна на Аватолах Мухамед Хусеин ал-Ансари.