Цавтат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цавтат
Cavtat
село
Поглед на Цавтат
Поглед на Цавтат
ДржаваХрватска
ЖупанијаДубровничко-неретванска жупанија
ОпштинаКонавле
Надм. вис.&100000000000000010000001 м
Население (2011)
 • Вкупно2.143
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.HR-20 210
Повик. бр.+385 20
Рег. таб.DU

Цавтат (хрватски: Cavtat) — село[1] во Дубровничко-неретванската жупанија во Хрватска. Се наоѓа на крајбрежјето на Јадранско Море на 15 km јужно од Дубровник и е седиште на општината Конавле.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2011 година во Цавтат живееле 2 153 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „List of settlements in Dubrovnik-Neretva County“. narodne-novine.nn.hr. 2006-07-28. Посетено на 2019-04-17.