Прејди на содржината

Цабиц

Координати: 51°47′3″N 11°55′26″E / 51.78417° СГШ; 11.92389° ИГД / 51.78417; 11.92389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Цабиц
Место во Остернинбургер Ланд
Цабиц
Цабиц
Цабиц
Грб на Цабиц
Цабиц во рамките на Германија
Цабиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Општина Остернинбургер Ланд
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 73 м
Население 518  (31 декември 2006)
 - Густина 65 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06369
Повик. бр. 03496
Местоположба на место Цабиц во рамките на округот Анхалт-Битерфелд
Карта
Карта
Координати 51°47′3″N 11°55′26″E / 51.78417° СГШ; 11.92389° ИГД / 51.78417; 11.92389

Цабиц (германски: Zabitz) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Остернинбургер Ланд.