Цабелтиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цабелтиц
Место во Гросенхајн
Авионски поглед кон Цабелтиц
Авионски поглед кон Цабелтиц
Авионски поглед кон Цабелтиц
Грб на Цабелтиц
Цабелтиц во рамките на Германија
Цабелтиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Град Гросенхајн
Место единици 10
Основни податоци
Површина 52,81 км2
Надм. височина 113 м
Население 2.899  (31 декември 2006)
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01561
Повик. бр. 03522
Портал www.zabeltitz.de
Координати 51°21′0″N 13°30′0″E / 51.35000° СГШ; 13.50000° ИГД / 51.35000; 13.50000Координати: 51°21′0″N 13°30′0″E / 51.35000° СГШ; 13.50000° ИГД / 51.35000; 13.50000

Цабелтиц (германски: Zabeltitz) — село и поранешна општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2010 година е дел од градот Гросенхајн.

Села[уреди | уреди извор]

Цабелтиц ги вклучувал и следниве единици:

  • Герциг
  • Краушиц
  • Насебела
  • Шкесхен
  • Шкауп
  • Штраух
  • Штрога
  • Тројгебела
  • Ибигау