Хрунло

Координати: 52°03′N 6°37′E / 52.050° СГШ; 6.617° ИГД / 52.050; 6.617
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хрунло
Град
Знаме на ХрунлоГрб на Хрунло
ЗемјаХоландија
ПокраинаГелдерланд
Површина(2006)
 • Вкупна9,41 км2 (363 ми2)
Население (1 Јануари 2007)
 • Вкупно10.062
 • Густина1.069/км2 (2,770/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоwww.groenlo.nl

Хрунло (холандски изговор: [ˈɣrunloː]  ( слушни)) — град и општина во Оуст Хелре, сместена во на истокот на Холандија на самата граница со Германија во регионот на покраината Гелдерланд наречен Ахтеркук. Хрунло била една општина до 1 јануари 2005 година, кога се спои со Лихтенвурде.

Денес, Хрунло првенствено е познат по своето пиво пиварницата Хролш (буквално: "од Grol"), која била отворена уште од 1615 година, но била затворена во 2004 година, кога се преселила во Букело. Хролш произведува многу видови на пиво, вклучувајќи пива за секоја сезона и пива кои се извезуваат низ целиот свет.

Историја[уреди | уреди извор]

Стариот штит на Хрунло
Топови поставени по должината на каналите во Хрунло

Хрунло потекнува од почетокот на 7-от век. Името Хрунло се однесува на зелените дрва кои се постават во соседството ( Грун "" значи "зелена" ',' ло значи "шума"), па оттука стариот штит на Хрунло, е зеленото дрво. На 2 декември 1277 година, Хрунло ги добил градските права од Реинауд I од Зутфен (Zutphen). Имало шест советници, од кои четири биле членовите на општинскиот совет и двајца градоначалници. Судската архива на Хрунло е многу некомплетна.

Од 1406 година, Хрунло е дел од епископијата Минстер. Градот бил важен трговски центар по должината на Германија и Холандија како трговски пат, што резултирал со богат спектар на еснаф .Тој станал силно упориште во текот на 16 и 17-от век. Упориштето било постојано под опсада во осумдесетгодишната војна . Градот сè уште има воени упоришта во облик на Грахт (канал) и (остатоци од) бедеми и во денешно време.

Во 1597 година градот бил под опсада на Морис Насау. Во 1606 година градот бил под опсада на шпански војници предводени од Амбросио Спинола. Во 1627 година Хрунло бил под опсада од страна на Фредерик Хендрик, и е еден од најважните историски настани на градот. Овој историски настан има уште ефекти во денешна форма на имињата на улиците како и имињата на претпријатија во градот. Два ресторани во нејзиниот историски центар се соодветно наречен Фредерик Хендрик и "Het Belegh van Grol" (опсадата на Грол). Денес во градот по повод споменот од осумдесетгодишната војната се реконструирани со редовно цртање доста голем број луѓе. Како дел од поширокиот туристички атракциски план, некои од старите бедеми на Хрунло биле под реставрација во 2007 година, предизвикувајќи контроверзии. Туризмот е од голема важност за Хрунло, со повеќе од 3500 туристи на локално ниво во дадено време.

Поголемиот дел од месното население припаѓа на католичката вероисповед, со исклучок на Лихтвурде кој е протестантски регион.

Галерија[уреди | уреди извор]

52°03′N 6°37′E / 52.050° СГШ; 6.617° ИГД / 52.050; 6.617