Прејди на содржината

Пивара Хролш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хролш
Grolsch Brewery
ДејностАлкохолни пијалаци
Основано1615
Седиште,
ПроизводиПиво
Производствен обем
3.2 милиони хектолитри
СопственикАсахи Пивари
Мреж. местоwww.grolsch.com Уреди на Википодатоците

Пивара Хролш (Koninklijke Grolsch N.V. - "Royal Grolsch"), позната како Хролш (холандски изговор: [ɣrɔls]), е холандска пивара основана во 1615 година од страна на Вилем Нетфилд во Хрунло. Во 1895 година семјеството Де Грун ја купило пиварата. Тие започнале со нивната нова пивара во Кујк, Холандија во раните години на 19-век. Таму функционирала сè до ноември 2007 година, кога главната пиварница се преселила во Енсхеде.

Брендот на Хролш станал дел од јужноафриканската Саб Милер групација во март 2008 година.[1] . Таа била наградена со кралската титула , Koninklijk (Royal) во 1995 година.

Како дел од договорите со регулаторите пред Анхојзер-Буш ИнБев им било дозволено да се здобијат со Саб Милер, и со тоа компанијата го продала Хролш на Асахи пивари на 13 октомври 2016 година.[2][3][4][5]

Хролш бил продаден на Асахи пивари од Јапонија на 13 декември, 2016 година; договорот се очекувал да се затвори во текот на првата половина на 2017 година .[2][3][4]

Кратки делтали

[уреди | уреди извор]

Пивара Хролш е основана во 1615 во Хрунло. Градот Хрунло тогаш бил познат како Хроле, па оттука и името Хролш, што значи 'Хроле. Хролш е најдобро познат по неговата 5% АБВ бледо бело, Хролш Премиум Пилснер. Пиварата првпат е управувана од страна на Вилем Нерфелд до 2007 година, кога одборот на Кралската пиварница Хролш НВ ја прифатил понудата од 816 милиони евра за компанијата од страна на Саб Милер.[6] Превеземањето било комплетирано на 20 март 2008 година.

Саб Милер како последица на тоа ја продал компанијата на Анхеусер - Буш Инбев и во април 2016 година, подоцна ја прифатиле понудата на Асахи Групс Холдингс лтд.’с понуда со која нема да биде купен само Хролш, туку и Перони и Минтајм брендовите за пиво за 2.55 милијарди евра (УСД $2.9 милијарди). Со ова Хролш, станал јапонска сопственост .[7]

Меѓународен пазар

[уреди | уреди извор]

Хролш е 21-от најголем снабдувач на пиво во светот, и е достапен во 70 земји. Хролш се фокусира првенствено на Велика Британија, САД, Канада, Австралија и Нов Зеланд. Овие основни пазари сочинуваат 78 проценти од меѓународна продажба на Хролш (по волумен). Хролш Премиум Пилснер е далеку најважното пиво во својот меѓународен профил, додека брендот Амстердам ја зголеми продажбата за 40 отсто во 2006 година, пред сè во Русија и Франција.

Хролш Премиум Пилснер се приготвува под лиценца во Велика Британија од страна Хролш (УК) лтд, со заедничко вложување на Корс Пиварите.

Во 2002 година, канадските Слиман пивари ги купи правата за дистрибуција на Хролш во Канада.[8]

Во 2006 година Хролш ја заврши својата петгодишна врска со увозникот во САД (United States Beverage) , и потпишаа договор за дистрибуција со Анхеусе-Буш, кој бил применлив од 1 април 2006 година, што подоцна беше прекинат по стекнувањето аквизицијата со Саб Милер (SAB Miller) како А-Б, кој не сакал да го промовира производот на соперникот.

Четири пива се вклучени на пазарот во САД: Хролш Лагер, Хролш Амбер, Хролш Блонд и Хролш Светло. Хролш Премиум Пилснер е на располагање во широк спектар, и не се произведува во големи количини, вклучувајќи топ шишиња, мини-кригли и половина буриња. Другите само се потврди дека се достапни во 6 пакетен облик и 12 мл шишиња.

Пиварата

[уреди | уреди извор]
Мини буре Хролш од 5 литри

Иако изградена како среден објект, Енсхеде пиварницата во текот на годините стана главен производител на Хролш. Оваа пиварница беше тешко оштетена за време на една огнометна експолозија на 13 мај 2000 година со што пиварницата во Грунло беше затворена и се отвори нова пиварница во Букело, во близина на Енсхеде (за замена и Хрунло и стариот Енсхеде партнер) е отворена во 2004 година.

Да се истакне нивната врска со Енсхеде и со целиот регион, пиварницата Хролш потпишала договор со професионалниот фудбалски клуб Твенте за да го спонзорира стадион на кој започнал да игра од 2008/2009 сезона. Стадионот е именуван Де Хролш Весте (тврдина), со повикување на историјата на утврден град.

Хролш пиво на полица во Холандски Хипермаркет

Хролш произведува голем број на пива, но главно пиво е 34/5000 Пале Лагер пива со без АБВ , па сè до 11.6% АБВ :

 • Хролш Премиум Пиво - меѓународно познато како Хролш Премиум Лагер, е нејзиниот предводник на пиво и се состои од 95% од продажбата на сите. Тој содржи 5,0% алкохол.
 • Хролш Премиум Блон - Руса е полесна верзија на Пилснер, со 30 отсто помалку калории и 4% алкохол.
 • Хролш Премиум Светло - А светлината верзија на Пилснер со 3,7% АБВ , достапен само во САД.
 • Хролш Премиум Weizen - традиционално сварено според Reinheitsgebot. Завршува како мек и влажен и има 5,5% АБВ. .

Специјални пива:

 • Хролш Премиум Лентебок (6,5% АБВ )
 • Хролш Премиум Херстфбок (6,5% АБВ )
 • Хролш Премиум Слад (без алкохол)
 • Хролш Стар Бруин (2,5%АБВ )
 • Хролш Канон (11,6% АБВ )
 • Хролш Премиум 2,5 (2,5% АБВ )
 • Хролш Лимон 2,5 (2,5% АБВ )
 • Хролш Брусница пораст (5,5%АБВ )
 • Хролш Радлер (2% АБВ )
 • Хролш исто така, произведува Амстердам бренд на ниски цени, главното силно лагер пиво за европскиот пазар. Тој, исто така се продава во Сингапур и Австралија.
 • Амстердам Максиматор (11,6% АБВ )
 • Амстердам Навигатор (8,4% АБВ )
 • Амстердам Експоратор (6.8% АБВ )
 • Амстердам Маринер (4.8% АБВ )
 • Амстердам Ослободител (без АБВ )
 1. „SABMiller buying Grolsch brewery“. BBC News. 19 November 2007. Посетено на 16 March 2009.
 2. 2,0 2,1 Evison, James (12 October 2016). „Asahi Completes acquisition of Miller Brands U.K.“. Morning Advertiser. William Reed Business Media. Посетено на 3 February 2017.
 3. 3,0 3,1 „Asahi Completes acquisition of Miller Brands U.K.“. Fortune. Fortune=3 February 2017. 13 December 2016.
 4. 4,0 4,1 Asahi Forks Over $7.8 Billion for 5 of AB InBev’s Beer Brands, Fortune 2016-12-13
 5. http://fortune.com/2016/12/13/asahi-ab-inbev-beer-deal/ Asahi Forks Over $7.8 Billion for 5 of AB InBev’s Beer Brands], Fortune 2016-12-13
 6. http://www.sark7.com/docs/sark7-scott_mongeau-Merger-SABMiller_Grolsch.pdf www.sark7.com (pdf)
 7. Serafino, Phil (19 April 2016). „AB InBev Accepts Asahi Offer to Buy Grolsch, Peroni and Meantime Beer Brands“. Bloomberg News. Bloomberg. Посетено на 29 January 2017. As beer sales in Japan stagnate, Asahi is looking to Southeast Asia and Australia for growth and can use the newly-acquired premium European brands for leverage as consumers in these territories upgrade to higher-quality brews
 8. Hoffman, Andy (March 17, 2009). „A Few Too Many“. The Globe and Mail. Toronto. Посетено на January 28, 2017.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]