Хрватски преплет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хрватски преплет

Хрватскиот преплет, познат како плетер или троплет на хрватски, е вид на преплет, карактеристичен по неговата три-лентна шема. Таа е една од најчесто користените шеми на хрватската предроманика. Се наоѓа на и во внатрешноста на црквите, како и во манастирите изградени во раносредновековното Кралство на Хрватите помеѓу 9 и почетокот на 12 век. Орнаменталните низи понекогаш биле групирани заедно со животински и билни фигури.  

Најрепрезентативните примери на натписи украсени со преплетот ја вклучуваат Башчанската плоча и Натписот на Бранимир. Други значајни примери се наоѓаат во близина на Книн, во Ждрапан и Жевиќ од населбата Брибир, Рижинице кај Солин и во Сплит и Задар.[1]

Хрватска има цивилна и воена декорација наречена Орден на Хрватскиот Преплет.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Примери:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „PLETER - povijest uklesana u kamenu“ (хрватски). RivaOn.hr - portal Srednjih škola Zadarske županije. HINA Zagreb. 2002-12-03. Архивирано од изворникот на 2011-07-15. Посетено на 2010-05-04.
  2. Croatian President Stjepan Mesić (2000-11-03). „Pravilnik Reda hrvatskog pletera“ (хрватски). Narodne novine 2000/108. Посетено на 2010-05-31.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]