Башчанска плоча

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Башчанска плоча
Башчанска плоча
Башчанска плоча
Создаден 1100
Место Башка, на островот Крк

Башчанската плоча е еден од најзначајните старословенски споменици. Напишана е во глаголица и датира околу 1100 год. Пронајдена е во црквата Св. Луција на островот Крк, Хрватска.