Хороша (Липовечки реон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хороша
Хороша
Horosha 03.jpg
Местоположба
Координати

Erioll world.svg 49°12′13″N, 29°06′37″E

Општи податоци
Име
- изворно
Хороша
  Хороша
Поштенски број 22545
Управа
Земја  Украина
Број на општини Виничка област, Липовечки реон
Географија
Површина 1,068 км²
Надморска височина 245 м
Население
Население 310

Хороша (украински: Хороша) е село во Украина, Липовечки реон, Виничка област.

Значајни личности[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]