Холандс Дип

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ознаки
Прогласено:29 август 2000
Број1273[1]
Вилемштад и Холандс Дип
Холандс Дип во близна на Дордрехт и Тилбург

Холандс Дип (pre-1947 правописот: Hollandsch Diep) е широката река во Холандија[2] и Естуар на реките Рајна и Меза. Преку Схелд Рајна Каналот се поврзува со реката Шелда и градот Антверпен.

Реката Бергзе Мас и реката Ниуве Мерведе се приклучуваат во близина на Лаге Цвалуве за да го формираат Холандс Дип. Дордтс Кил се поврзува со него во близина на Мурдајк. Во близина на Нумансдорп се дели на Харингвиет и Волкерак..

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Hollands Diep“. Ramsar Sites Information Service. Посетено на 25 April 2018.
  2. „Hollandsch Diep“ (холандски). Rijkswaterstaat. Архивирано од изворникот на 2012-07-26.