Ховсголско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ховсголско Рзеро
Хөвсгөл нуур
Ховсголско Рзеро Хөвсгөл нуур -
Ховсголско Рзеро
Хөвсгөл нуур -
Место Ховсгол
Координати 51°06′N 100°30′E / 51.100° СГШ; 100.500° ИГД / 51.100; 100.500Координати: 51°06′N 100°30′E / 51.100° СГШ; 100.500° ИГД / 51.100; 100.500
Вид раседно езеро
Главен истек Егин Гол
Земји во сливот Монголија Монголија
Најг. должина 136 км
Најг. ширина 36,5 км
Површина 2,760 км2
Прос. длабочина 138 м
Најг. длабочина 267 м
Водна зафатнина 380,7 км3
Надм. височина на површината 1,645 м
Острови Модонски, Хадански, Модот Толгој, Бага
Населени места Хатгал, Ханх


Дождовни облаци над Ховсголско езеро

Холвсголско Езеро (монголски: Хөвсгөл нуур, Khövsgöl nuur, класично писмо: Köbsügül naɣur), се користи и Khövsgöl dalai (Хөвсгөл далай, Ховсголски океан) или Dalai Eej (Далай ээж, мајката океан) е второто по голрмина езеро во Монголија.

Географија[уреди | уреди извор]

Езерото е сместено во северозападна Монголија во близина на границата со Русија, во подножјето на Сајанските Планиви. Се наоѓа на 1.645 м надморска висина, долго е 136 км и 262 m длабоко. Содржи скоро 70% од монголската питка вода и 0,4% во светски рамки.[1]

Потекло на името[уреди | уреди извор]

Името Ховсгол потекнува од туркиските зборови за „синоводно езеро“.[2]. Нур е монголски збор за "езеро".

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Aquatic Invertebrates of the watershed of Lake Hovsgol in northern Mongolia“. Institute for Mongolia Research Guide. Архивирано од изворникот на 2014-05-05. Посетено на 2007-07-13.
  2. "Hovsgol Travel". Архивирано од изворникот на 2008-03-10. Посетено на 2008-10-19.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]