Прејди на содржината

Егин Гол

Координати: 49°23′15″N 103°37′30″E / 49.38750° СГШ; 103.62500° ИГД / 49.38750; 103.62500
Од Википедија — слободната енциклопедија
49°23′15″N 103°37′30″E / 49.38750° СГШ; 103.62500° ИГД / 49.38750; 103.62500
Егин Гол
Эгийн гол

река
Земја Монголија Монголија
Ајмази Ховсгол, Булган
Најголем град Хатгал
Притоки
 - леви Уур Гол, Тарвагатаи Гол
Извор Ховсголско Езеро
 - место во близина на Хатгал
 - височина 1.645 м
 - координати 50°25′10″N 100°09′10″E / 50.41944° СГШ; 100.15278° ИГД / 50.41944; 100.15278
Утока Селенга
 - координати 49°23′15″N 103°37′30″E / 49.38750° СГШ; 103.62500° ИГД / 49.38750; 103.62500
Должина 535 км
Слив 42.400 км2

Егин Гол (монголски: Эгийн гол) е река во Монголија.