Хитрино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хитрино
Хитрино
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Bulgaria" does not existМестоположба на Хитрино
Координати: 43°25′34″ N; 26°55′03″ E / 43.4260° СГШ; 26.9174° ИГД / 43.4260; 26.9174
Земја Бугарија
Област
Шумен
Управа
 • ГрадоначалникНуридин Исмаил
Надм. вис.&10000000000000273000000273 м
Население (2008)[1]
 • Вкупно836
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски код9780
Повик. бр.05341

Хитрино е село во североисточниот дел на Бугарија во Шуменска област. Тоа е административен центар на истоимената општина Хитрино.

Хитрино се наоѓа во североисточниот дел на Лудогорието. Тоа е еднакво оддалечено од Црното Море и Дунав и е на 20 километри од областниот град Шумен. Селото се наоѓа на главниот пат помеѓу Силистра и Шумен. Преку Хитрино оди главната пруга Варна - Русе.

Во 5:40 часот месно време на 10 декември 2016 година 7 лица загинале,[1] а 29 биле повредени по експлозијата на цистерна от излетал от шините воз. Возот, кој превезувал пропан-бутан и пропен, експлодирал и се запалил. Пожарот зафатил најмалку педесет објекти [2], а 20 згради во Хитрино биле уништени.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Најмлаку седум лица загинаа во експлозијата на воз во Бугарија“. +info. Архивирано од изворникот на 2016-12-12. Посетено на 10 December 2016.
  2. Gigova, Radina. „Bulgaria train derailment: 5 killed in blast“. CNN. Посетено на 10 December 2016.