Прејди на содржината

Хилас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хилас и нимфите (1896) од Џон Вилијам Вотерхаус

Во класичната митологија, Хилас беше младич кој беше придружник и љубовник на Херакле[1] (римски Херкул). Неговото киднапирање од страна на водните нимфи беше тема на античка уметност, и е долготрајна тема на западната уметност во класичната традиција.

Во митологијата, Хилас бил син на кралот Тејодамас од Дриопите и Мелита. Тој ја доби својата убавина од својата божествена мајка и неговата воена моќ од неговиот полубог татко.

Откако Херакле го уби Тејодамас во битката, го зеде Хилас и го научил да биде воин. Поетот Теокрит (околу 300 п.н.е.) пишува за љубовта помеѓу Херакле и Хилас: "Ние не сме првите смртници да видиме убавина во она што е убаво. Не, дури синот со бронзено срце на Амфитрион, кој го поразил дивиот Немејски лав, сакаше момче - шармантниот Хилас, чија коса висела во кадрици. И како татко со драг син, го научи се она што го направи добар маж и познат."[2]

Херакле го зеде Хилас со себе на Арго, правејќи го еден од Аргонаутите. Хилас бил киднапиран од страна на нимфи кои се заљубиле во него и неговата убавина, и исчезна без трага. Ова во голема мера го вознемири Херакле, па тој заедно со Полифем долго го барале. Бродот испловил без нив. Според латинската Аргонаутика на Гај Валериј Флак, тој никогаш не го најде Хилас затоа што тој се заљубил во нимфите и останал кај нив "да ја сподели нивната моќ и нивната љубов."

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Leopoldo Perdomo. „The many loves of Hercules“. Архивирано од изворникот на 2016-07-19. Посетено на 23 September 2014.
  2. "Hercules and Hylas."

Надворешни врски[уреди | уреди извор]