Хедерслебен (Мансфелд-Зидхарц)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хедерслебен
Градски дел во Ајслебен
Грб на Хедерслебен
Хедерслебен (Мансфелд-Зидхарц) се наоѓа во Германија
Хедерслебен (Мансфелд-Зидхарц)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Ајслебен
Основни податоци
Површина 20 км2
Надм. височина 170 м
Население 990  (31 декември 2006)
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06295
Повик. бр. 034773
Портал www.hedersleben-online.de
Координати 51°32′59″ СГШ 11°39′00″ ИГД / 

Хедерслебен е село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Ајслебен.