Хајероде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хајероде
Место во Зидајхсфелд
Грб на Хајероде
Хајероде се наоѓа во Германија
Хајероде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Општина Зидајхсфелд
Основни податоци
Површина 5,68 км2
Надм. височина 349 м
Население 2.264  (31 декември 2010)
 - Густина 399 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99988
Повик. бр. 036024
Портал www.heyerode.de
Координати 51°09′50″ СГШ 10°19′10″ ИГД / 

Хајероде (германски: Heyerode) е село и поранешна општина во округот Унштрут-Хајних, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2011 е дел од општината Зидајхсфелд.