Харлоу Шепли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Харлоу Шепли
HarlowShapely-crop.jpeg
Роден 2 ноември, 1885
Нешвил, Мисури
Починал октомври 20, 1972(1972-10-20) (воз. 86 г.)
Болдер, Колорадо
Националност Американец
Полиња Астрономија
Образование Универзитетот на Мисури, Универзитетот Принцентон
Докторски ментор Хенри Норис Расел
Познат по Сонцето во Млечниот пат

Харлоу Шепли (2 ноември 1885 - 20 октомври 1972) — американски астроном

Шепли бил директор на опсерваторијата „Хејл“ на Универзитетот Харвард во САД од 1921 до 1952 година. Тој го сменил нашето сфаќање за галаксијата, покажувајќи дека Сонцето кружи околу централното јадро оддалечено 30,000 светлосни години.