Харлоу Шепли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Харлоу Шепли
HarlowShapely-crop.jpeg
Роден2 ноември 1885
Нешвил, Мисури
Починалоктомври 20, 1972(1972-10-20) (возр. 86)
Болдер, Колорадо
НационалностАмериканец
ПолињаАстрономија
ОбразованиеУниверзитетот на Мисури, Универзитетот Принцентон
Докторски менторХенри Норис Расел
Познат поСонцето во Млечниот Пат

Харлоу Шепли (2 ноември 1885 - 20 октомври 1972) — американски астроном

Шепли бил директор на опсерваторијата „Хејл“ на Универзитетот Харвард во САД од 1921 до 1952 година. Тој го сменил нашето сфаќање за галаксијата, покажувајќи дека Сонцето кружи околу централното јадро оддалечено 30,000 светлосни години.