Прејди на содржината

Хари Стајлс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хари Стајлс
Styles at the 2014 ARIA Awards
Роден(а)Хари Едвард Стајлс
1 февруари 1994(1994-02-01)(30 г.)
Redditch, Worcestershire, Англија
Занимање
  • Пејач
  • текстописец
  • глумец
Активен период2010–
НаградиFull list
Потпис
Autographed signature of Harry Styles in ink
Страница
hstyles.co.uk Уредете го ова на Википодатоците

Хари Едвард Стајлс (роден на 1 февруари 1994 година) е англиски пејач, текстописец и глумец. Неговата музичка кариера започнала во 2010 година како соло натпреварувач во британската серија на музички натпревари Икс Фактор.

Стајлс го издаде својот истоименуван деби соло албум преку Колумбиа Рекордс во 2017 година. Дебитираше на првото место во Обединетото Кралство и САД и стана еден од првите десет најпродавани албуми во светот на годината, додека неговиот водечки сингл „Сигн оф дхе Тимес“ се најде на врвот на топ-листата за синглови во Велика Британија. Неговиот втор албум, „Фине Лине" (2019), дебитираше на врвот на американскиот Билборд 200 со најголема продажба во првата недела од англиски машки изведувач во историјата на топ листите и беше наведен меѓу „500-те најдобри албуми на сите времиња“ на Ролинг Стоун во 2020 година. Неговиот четврти сингл, „ Ватермелон Сугар “, се најде на врвот на американскиот Билборд Хот 100.

Во текот на неговата кариера, Стајлс освоил неколку признанија, вклучивајќи и две Брит награди, Греми награда, Ајвор Новело награда и Американска музичка награда. Покрај музиката и глумата, тој е познат по неговата раскошна мода; тој е првиот човек кој се појави на насловната страница на магазинот Вогуе.

Раниот живот[уреди | уреди извор]