Хардислебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хардислебен
Место во Бутштет
Селската црква
Селската црква
Грб на Хардислебен
Хардислебен is located in Германија
Хардислебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општина Бутштет
Основни податоци
Површина 9,43 км2
Надм. височина 180 м
Население 551  (31 декември 2017)
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99628
Повик. бр. 036377
Портал Хардислебен
Координати 51°10′0″N 11°25′0″E / 51.16667° СГШ; 11.41667° ИГД / 51.16667; 11.41667Координати: 51°10′0″N 11°25′0″E / 51.16667° СГШ; 11.41667° ИГД / 51.16667; 11.41667

Хардислебен (германски: Hardisleben) — село и поранешна општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од општината Бутштет.

Географија[уреди | уреди извор]

Елерслебен се наоѓа во источниот дел на Тириншката Котлина помеѓу Етерсберг и Фине.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]