Хаим Абраванел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Семејството Абраванел и Резники

Хаим Абраванел (25 декември 1896, Пирот, Кралство Србија15 март 1984, Бат-Јам, Израел) бил лекар, Евреин, директор на болницата во Битола во периодот 1946-1963 година.

Неговата биографија[уреди | уреди извор]

На почетокот од патот и Втората Светска Војна[уреди | уреди извор]

Животот abarbanel е роден во детали на семејството, 9-годишниот животи. Во1925 година тој беше ракоположен замедицина наУниверзитетот Карл во Прага , а потоа се специјализирани во Виена воинтерното иКардиологија. Во текот на '30 години, бил вработен како лекар воСкопје. Двајца од неговите браќа на животот abarbanel Бен-Сион, и Јосиф емигрирал восад.

Избувнувањето на Втората Светска Војна бил регрутиран во животот abarbanel војската на кралството Југославија во off-должност војска лекар во Косово. Во областа избувна епидемија на typhoid ואברבנאל הוחש да се грижи за пациентите од редот на цивилното население. Меѓу другото, се постапува во רזניקי, семејството на Муслиманско потекло во Албани, и спасен од смртта на Синот на семејството на Мустафа. Во април 1941 година , беше нападнат од Нацистичка Германија во Југославија и поднесување на војската во неколку дена. Животот abarbanel ויחידתו беа земени затвореник од страна на Германците и се одржа во кампот. Мојот татко семејство רזניקי Arslan слушнале на неговото заробеништво и логор за интернација со неговиот син Мустафа облечени во традиционалните албански за ослободување на телевизија abarbanel. По sighting на abarbanel, се стави на него, на семејството רזניקי облечени во традиционалните албански ומילטו него од логор за интернација. Во2008 година добитник на организацијата Yad Vashem сигнал праведници меѓу народите на светот на семејството רזניקי по пак од внука на живот abarbanel.Шаблон:הערה לֶקֶה רזניקי, внук на Мустафа רזניקי основана и наслов организација на пријателство Израел-Косово".

По војната ואחריתו[уреди | уреди извор]

Заедници во Јудаизмот Македонија меч во Холокаустот. Четири од неговите браќа имаат загина воТреблинка. 3 на неговиот nephews како што биле зачувани. Во1946 година беше назначен за живот abarbanel да директор на владата болница вооткажувањето од него. По Холокаустот, па се до формирањето на државата Израел живеел наместо мала заедница девојка неколку десетина души. По формирањето на државата Израел до многу од остатокот на издувни гасови и тие не се преселила מביטולה לסקופיה. Животот אברנאל и неговата сопруга Bertha остана Еврејско семејство единица во градот. За време на неговиот мандат се обидел да живеат abarbanel да работат со властите за да им помогне на рехабилитација на Еврејските гробишта во градот, кој беше во лоша состојба по војната, како и координирани годишен спомен за заедницата се одржа на 11 Март.

Фуснотите[уреди | уреди извор]

Шаблон:הערות שוליים