Фриз Кортнер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фриц Кортнер (1959)

Фриц Кортнер (* 12 Мај 1892 година во Виена како Фриц Натан Кон ; 22 јули 1970 година во Минхен ) бил австриски актер, филмски и театарски режисер. Неговиот пробив како глумец го доживеал во продукцијата на Карлејнц Мартин од драмата на Ернст Толер „ Die Wandlung 1919“ во Берлин. Korтнер бил оценет како експонент на експресионистички театар и како "вид на временски глумец" [1] на Вајмарската Република и Австрија. Поради долгогодишно непријателство од страна на националните социјалисти, Кортнер ја напуштил Германија неколку месеци пред нацистичката ера . Додека емигрирал во Велика Британија и САД, работел како сценарист и глумец во филмската индустрија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Leopold Jessner: Schriften. Theater der zwanziger Jahre. Hrsg. von Hugo Fetting. Henschel, Berlin 1979. S. 189 f.