Прејди на содржината

Фортуна (божица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Фортуна)
Фортуна Албрехт Дирер, 1502 година

Фортуна (латински: Fortuna; грчки: Tykhe) божица на среќата и успехот, една од најпочитаните богови од Римјаните и Италјанците. Се сметало дека од неа зависат како народот така и другите богови. Изедначена е со грчката божица Тиха.

Фортуна, Виена

Фортуна била најнепостојана од сите божици, а била позната по тоа што своите дарови ги давала непланирано. Ја сметале и за божица на судбината.[1] Римјаните не бирајќи средства се бореле да ја стекнат нејзината наклоност, и затоа за неа граделе голем број на храмови и споменици. Многумина ја почитувале, бидејќи ги штитела и мажите и жените и децата.

Фортуна била позната и како:

  • Фортуна Патриција - Заштитничка на богатите
  • Фортуна Екуестри - Заштитничка на јавачите
  • Фортуна Плебеја - Заштитничка на народот

Како и грчката божица Тиха, така и за Фортуна се смета дека е ќерка на титанот Океан, а во некои градови ја почитувале и како првородена ќерка на Јупитер.

Култот кон Фортуна[уреди | уреди извор]

Според легендата, култот кон Фортуна во Рим го вовел Сервиј Тулиј кој, благодарение на неа, од роб стигнал до кралска позиција.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Marguerite Kretschmer, "Atrox Fortuna" The Classical Journal 22.4 (January 1927), 267 - 275.