Флурштет

Координати: 51°3′33″N 11°33′30″E / 51.05917° СГШ; 11.55833° ИГД / 51.05917; 11.55833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Флурштет
Место во Бад Зулца
Црква во Флурштет
Црква во Флурштет
Црква во Флурштет
Флурштет во рамките на Германија
Флурштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Град Бад Зулца
Основни податоци
Површина 4,11 км2
Надм. височина 150 м
Население 254  (31 декември 2011)
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99510
Повик. бр. 03644
Портал www.bad-sulza.de
Местоположба на место Флурштет во рамките на Бад Зулца
Карта
Карта
Координати 51°3′33″N 11°33′30″E / 51.05917° СГШ; 11.55833° ИГД / 51.05917; 11.55833

Флурштет (германски: Flurstedt) — село и поранешна општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2012 е дел од градот Бад Зулца.