Фишбах/Рен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фишбах/Рен
Место во Калтенордхајм
Поглед на Фишбах/Рен
Поглед на Фишбах/Рен
Грб на Фишбах/Рен
Фишбах/Рен is located in Германија
Фишбах/Рен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Град Калтенордхајм
Основни податоци
Површина 7,02 км2
Надм. височина 410 м
Население 555  (31 декември 2013)
 - Густина 79 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36452
Повик. бр. 036966
Местоположба на место Фишбах/Рен во рамките на Калтенордхајм
Карта
Координати 50°39′7″N 10°8′30″E / 50.65194° СГШ; 10.14167° ИГД / 50.65194; 10.14167Координати: 50°39′7″N 10°8′30″E / 50.65194° СГШ; 10.14167° ИГД / 50.65194; 10.14167

Фишбах/Рен (германски: Fischbach/Rhön) — село и поранешна општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 31 декември 2013 е дел од градот Калтенордхајм.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа во тириншкиот дел на ридскиот масив Рен.

Планини[уреди | уреди извор]

Највисока точка е Умпфен (701 м.), видлива знаменитост во југоисточниот дел на местото.[1]

Водотеци[уреди | уреди извор]

Повеќе потоци го образуваат потокот Фишбах, десна притока на реката Фелда.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Thüringer Landesvermessungsamt TK25 - Blatt 5326 Tann, Erfurt 1999, ISBN 3-86140-090-1