Филипинско соколче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Филипинско соколче
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Птици
Ред: Соколовидни
Семејство: Соколи
Род: Соколчиња
Вид: Филипинско соколче
Научен назив
Microhierax erythrogenys
(Vigors, 1831)

Филипинското соколче (науч. Microhierax erythrogenys) — вид на граблива птица од родот соколчиња (Microhierax) во состав на семејството соколи (Falconidae).

Овој вид е ендем на Филипините.

Природно живеалиште му се суптропските и тропските низински шуми.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. BirdLife International (2012). Microhierax erythrogenys. IUCN Red List. Version 2012.1. International Union for Conservation of Nature. Посетено на 16 јули 2012.