Прејди на содржината

Соколчиња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Соколчиња
Филипинско соколче (M. erythrogenys)
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Птици
Ред: Соколовидни
Семејство: Соколи
Потсемејство: Соколи
Род: Соколчиња
Sharpe, 1874
Видови

Соколчињата (науч. Microhierax) се род на грабливи птици од семејството на соколи (Falconidae). Живеат во југоисточна Азија и се најмалите членови на семејството, со просечна должина од 15 см и тежина од 35 гр. Најмалите членови на родот се црноногото и белочелното соколче од островот Борнео.

Видови: