Фердерштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фердерштет
Дел во Штасфурт
Поглед кон Фердерштет
Поглед кон Фердерштет
Грб на Фердерштет
Фердерштет is located in Германија
Фердерштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцландкрајс
Град Штасфурт
Основни податоци
Површина 73 км2
Надм. височина 67 м
Население 5.814  (31 декември 2006)
 - Густина 80 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39443
Повик. бр. 039266, 03925
Координати 51°53′N 11°37′E / 51.883° СГШ; 11.617° ИГД / 51.883; 11.617Координати: 51°53′N 11°37′E / 51.883° СГШ; 11.617° ИГД / 51.883; 11.617

Фердерштет — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2009 е дел од градот Штасфурт.