Фалкаринол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фалкаринол
Falcarinol.svg
Назнаки
21852-80-2 Yes check.svgОк
ChemSpider 4580244 X mark.svgН
Jmol-3D слики Слика
KEGG C08450 Yes check.svgОк
PubChem 5469789
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Фалкаринол е природен пестицид и масен алкохол кој го има во морковите (Daucus carota), жен-шенот (Panax ginseng) и бршленот. Во морковите го има во концентрација од приближно 2 mg/kg.[1][2] Како токсин, ги штити корењата од фунгални болести.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Crosbya, D. G.; Aharonson, N. (1967). „The Structure of Carotatoxin, a Natural Toxicant From Carrot“. Tetrahedron. 23 (1): 465–472. doi:10.1016/S0040-4020(01)83330-5.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  2. Badui (1988). Diccionario de Tecnología de Alimentos. D. F. Mexico: Alhambra Mexicana. ISBN 968-444-071-5.