Успешните Пелс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Успешните Пелс
250п
Жанркомедија
теленовела
Создадена одСебастијан Ортега
УлогиКарла Петерсон
Мајк Амигорена
Хуго Арона
Андреа Бонели
Земја на потеклоАргентина
Првичен јазикшпански
Бр. на епизоди134
Продукција
Времетраење45 минути
Прикажување
Првична мрежаТелефе
Првично прикажување5 ноември 2008 – 15 јули 2009
Надворешни врски
Мрежна страницаtelefe.com/programas/losexitosospells/

Успешните Пелс (шпански јазик: Los Exitosos Pells) е аргентинска телекомедија. Серијата започна да се емитува на местото на популарната драма Украдени животи во вечерниот термин и стартуваше со огромен успех како што и во текот на прикажувањето продолжуваше. Во главната женска улога се појавува Карла Петерсон, од серијата Лалола

Дејство[уреди | уреди извор]

Мартин Пелс, високомерен и манипулативен човек, е водител на најпопуларните вести во земјата. Работи веќе неколку години на каналот Мега, земајќи место, кое му дозволува да ја придобие публичката популарност, на која се радува. Марсела Њуњес, сопственичката на каналот М Вести, конкуренцијата на Мега, знае, дека неговиот договор со каналот наскоро завршува и тајно му дава предлог, на кое после преговорите, Пелс решава да го потпише. Мартин му го соопштува решението дека ја напушта работата, на сопственикот на каналот, Франко Андрада, кој е изнервиран од таквата новост , и започна жежок спор со новинарот. Во пристап на гнев, Франко го удира Мартин, кој паѓа на грб и си ја удара главата, оставајќи го безсвест. Исплашен, мислејќи дека го убил еден од најпопуларните луѓе во земјата, тој ја остава ситуацијата на Аманда, неговата десна рака, и го напушта каналот. Случајно, патувајќи до дома, Франко ја удира колата со Гонсало Ечагуе, актор и театрален препродавач, кој на надворешен лик премногу наликува на Мартин. Тој му предлага голема сума пари, за да се претставува како него. Гонсало се согласува, притиснат од неисплатените договори, и после откако го потпишува договорот, кој ни тој, ниту неговиот менаџер не го читаат, започнува да го претставува Пелс. Гонсало, веќе со новиот живот како Мартин, открива, дека Пелс се само семејство пред камерите и публиката, но од близу, тие се избегнуваат и не се разбираат. Мартин е хомосексуалец и има врска со Томас Андрада, синот на сопственикот на каналот. За тоа време, Сол ја подржува врската со Диего Планес, кој исто така работи во Мега. Со текот на времето, Гонсало се вљубува во Сол и се зближува со неа, но таа го одбива како жена, знаејќи дека Мартин не сака жени. Тој и го признал тоа, кога започнале сентиментална врска, која била само за да ја подржи позицијата во каналот. Тој бидејќи нема привлечност кон мажите, и посветува повеќе внимание на Сол и малку по малку врската со неа станува поблиска, отколку онаа со Томас.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумци Ликови
Карла Петерсон Сол Касенаве
Мајк Амигорена Мартин Пелс/Гонсало Ечаге
Хуго Арана Франко Андрада
Андреа Бонели Аманда Ведел
Мирта Буснели Марсела Њуњез
Диего Рамос Томас Андрада
Клаудија Фонтан Даниела
Лукресија Бланко Лили

Надворешни врски[уреди | уреди извор]