Прејди на содржината

Универзитет на Биобио

Координати: 36°49′20″S 73°0′45″W / 36.82222° ЈГШ; 73.01250° ЗГД / -36.82222; -73.01250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Библиотека на Универзитетот Био-Био (2018)

Универзитет на Биобио (шпански: Universidad del Bío-Bío - УББ) е универзитет се наоѓа во Консепсион, Чиле.

Историја[уреди | уреди извор]

Универзитетот Биобио е основана на 1947 година, благодарение на Сојузот на некои институти во зоната.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни-врски[уреди | уреди извор]

36°49′20″S 73°0′45″W / 36.82222° ЈГШ; 73.01250° ЗГД / -36.82222; -73.01250