Прејди на содржината

Универзитет за национална и светска економија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Универзитет за национална и светска економија
Университет за национално и световно стопанство
латински: Universitas de nationalibus et mundi oeconomia
Гесло„Духът прави силата“
(„Духот ја создава моќта“)
Виддржавен
Основан1920 (1920)
РекторДимитар Димитров
Студенти21 430[1]
МестоСофија, Бугарија
КампусУрбан
Бои     Виолетова
unwe.bg
Библиотека на универзитетот

Универзитетот за национална и светска економија е најголемиот и најстариот економски универзитет во Бугарија. Наследник е на Слободниот универзитет за политички и економски науки, формиран во 1920 година [2] На универзитетот се изучуваат економски, правни, менаџерски, информациски и социјални специјалности - 45 во редовна форма, што го прави и најголемиот економски универзитет во Југоисточна Европа.

Универзитетот во својот состав вклучува 8 факултети, 3 институти и 14 центри.

Внесениот кредитен систем на универзитетот овозможува студентите од целиот свет да земаат наставни кредити од УНСС, и тие завршуваат со диплома од странски универзитети во одредени програми. Универзитетот издава Aлманах, годишник и зборник "Научни трудови", научно списание "Економски и социјални алтернативи" и весникот "Економист", а од 2009 година - "Весник на УНСС".

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Вестник на УНСС", бр. 6015, 2015 г. стр. 1.
  2. Министерски указ № 2155/05.07.1920 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]