Универзитетска библиотека „Светозар Марковиќ“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Универзитетска библиотека Светозар Марковић
Универзитетска библиотека „Светозар Марковиќ“
Карта
ЗемјаСрбија
Типбиблиотека
Основана1844; пред 178 години (1844)
МестоБелград
Координати44°48′22.13″N 20°28′29.24″E / 44.8061472° СГШ; 20.4747889° ИГД / 44.8061472; 20.4747889Координати: 44°48′22.13″N 20°28′29.24″E / 44.8061472° СГШ; 20.4747889° ИГД / 44.8061472; 20.4747889
Фонд
Збирка накниги, академски списанија, весници, списанија, карти и ракописи
Обем1.5 милиони
Пристап и употреба
ОпслужуваБелградски универзитет и светот
ЧленовиБелградски универзитет и други групи
Други информации
Директорпроф. д-р Александар Јерков
Службена страницаwww.unilib.bg.ac.rs
Карта

Универзитетска библиотека „Светозар Марковиќ“ или Белградска универзитетска библиотека (српски: Универзитетска библиотека Светозар Марковић) — главна библиотека која се наоѓа во составот на Белградскиот универзитет, именувана по Светозар Марковиќ, српски политички активист во 19 век. Се наоѓа на булеварот „Крал Александар“, во близина на Правниот факултет и во непосредна близина на факултетите за градежништво, електротехника и архитектура[1]. Универзитетот ги опслужува образовните и научните потреби на учениците, академиците и научниците. Денот на библиотеката е 24 мај, денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј. По основањето на библиотеката, колекцијата содржела 57.254 публикации од монографии и публикации, а денес има околу 1.700.000 публикации.

Во архивите на библиотеката се чуваат капитални дела од сите научни полиња, голема колекција на локални и странски автори (енциклопедии, библиографии, речници), стручни и научни списанија, публикации на локални и странски универзитети и значајна колекција на локални и странски докторски дисертации. Во библиотеката има фонд на реткости каде што се сместени ракописи, стари и ретки печатени книги, стари списанија и весници, архивска збирка и збирка на мапи, докторски, магистерски и специјалистички дела итн.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 12 октомври 2009. Посетено на 18 јуни 2009.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]