Прејди на содржината

Улица „Прохор Пчињски“ (археолошко наоѓалиште)

Координати: 41°59′56″N 21°22′39″E / 41.99889° СГШ; 21.37750° ИГД / 41.99889; 21.37750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Улица „Прохор Пчињски“


Местоположба 41°59′56″N 21°22′39″E / 41.99889° СГШ; 21.37750° ИГД / 41.99889; 21.37750
Основни податоци
Место Стара скопска чаршија
Општина Чаир
Тип

 депо на монети


Период среден век
Портал „Археологија“

Улица „Прохор Пчињски“ — депо на монети од средниот век на подрачјето на старата скопска чаршија, Општина Чаир, Македонија.

При копањето на темели за куќата под бр. 8 на улицата „Прохор Пчински“, на длабочина од 2 м било најдено керамичко сатче со 20 сребрени монети. Археолошкиот музеј прибрал четири монети од венецијански владетели, а останатите биле растурени меѓу работниците.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 386. ISBN 9989-649-28-6.