Увс Нур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Увс Нур
Uvs núr.JPG
Увс Нур is located in Монголија<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: -255.9%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Увс Нур
Координати50°18′N 92°42′E / 50.300° СГШ; 92.700° ИГД / 50.300; 92.700Координати: 50°18′N 92°42′E / 50.300° СГШ; 92.700° ИГД / 50.300; 92.700
ВидСолено
Главни приливиТасин голl и други
Главни истецинема
Сливни земјиМонголија и Русија
Најг. должина84 kм (52 ми) км
Најг. ширина79 kм (49 ми) км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
3,350 km2 (1,290 ми) км2
Прос. длабочина6 м (20 ст) м
Надм. височина759 м (2,490 ст) м
Населени местаУлангом
Ознаки
Неважечки статус
Службен назив: Езерото и околината
Прогласено:22 мартh 2004
Број1379[1]
Сателитска фотографија од езерото Увс Нур
Положба на езерото Увс Нур во Убсунурската котлина

Увс Нур (монголски јазик: Увс нуур, руски јазик: Убсу-Нур или Убса) е високо-солено езеро кое се наоѓа во пограничното подрачје помеѓу Монголија и Русија (помал дел). Североисточниот дел на езерото се наоѓа во Руската Република Тува, а најголемата населба е во монголскиот дел, Улагом. Ова многу солено и плитко езеро е остаток од големото солено море кое зафаќало многу поголема површина пред неколку илјади години. Увс Нур, со површина од 3.350 км², е најголемото езеро во Монголија и се наоѓа на 759 метри под нивото на морето, во депресијата на Убсунурските басени, кревок затворен слив (ендорејски базен).[2] Во долината Убсунур, најсеверната пустина на светот се среќава со најјужната зона на тундри на северната хемисфера. Долината има површина од околу 70.000 км² и претежно се состои од ледник, алпска тундра, суб алпски пасишта, планинска тајга, но исто така и пошумена и гола степа со некои полупустински области, па дури и песочни пустини со дини. Бидејќи долината се наоѓа на границата на климатските зони Сибир и Средна Азија, температурите можат да варираат од -58 °C во зима до 47 °C во лето. И покрај ваквата екстремна клима, овој разновиден предел има и голема биоразновидност,[3] и е дом на повеќе од 173 видови птици и 41 цицачи, вклучително и загрозени видови како снежниот леопард (Panthera uncia), аргали овци (Овис амон) и сибирски диви кози (Сибирска Капра). Отсуството на индустрија и зависноста на населението од традиционалната номадска пасторална грижа имаа минимално влијание врз пределот, оставајќи го речиси недопрен. Затоа, од 2003 година, биосферниот резерват од долината Убсунур (неговите 1.069 ха) е испишан на УНЕСКО - виот Список на места на светско наследство во Азија и Австралија[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Lake Uvs and its surrounding wetlands“. Ramsar Sites Information Service. Посетено на 25 April 2018.
  2. Ubsunurska kotlina Archived 2007-09-20 на Wayback Machine као део Мреже светских резервата биосфере. посетено 20. 02. 2011.
  3. Ubsunurska kotlovina na stranicama ruskog Greenpeace-a. Посећено 19. 02. 2011.
  4. Uvs Nuur Basin - UNESCO World Heritage Centre

Надворешни врски[уреди | уреди извор]