Убијци на цветната месечина (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Убијци на цветната месечина (филм)“
Македонскиот плакат
РежисерМартин Скорсезе
Продуцент
Главни улоги
МузикаРоби Робертсон
КинематографијаРодриго Прието
МонтажаТелма Шунмејкер
Студио
Дистрибутер
Премиера20 мај 2023 г. (Кански кинофестивал)
20 октомври 2023 г. (САД)
19 октомври 2023 г. (Македонија)
Времетраење206 минути[1]
Земја САД
Јазик
Буџет200 милиони долари
Бруто заработка156,2 милиони долари[2][3]

Убијци на цветната месечина (англиски: Killers of the Flower Moon) — американски епски криминалистички драмски филм во режија на Мартин Скорсезе во вестерн-жанр, заснован на популарната научна книга „Убијци на цветната месечина“ од Дејвид Гран за убиствата во округот Осејџ. Главните улоги ги толкуваат Леонардо ди Каприо, Роберт де Ниро и Лили Гледстоун.[4][5]

Развојот започнал во март 2016 г. кога Imperative Entertainment ги добил правата за адаптација на книгата. Скорсезе и Ди Каприо се придружиле на филмот во 2017 г., а производството се очекувало да започне на почетокот на 2018 г. По неколку одложувања и задоцнувања поради пандемијата КОВИД-19, производството на филмот требало да започне во февруари 2021 г., со потврдено финансирање и распределување на Apple TV+ заедно со Paramount Pictures. Филмот бил снимен помеѓу април и октомври 2021 г., во окрузите Осејџ и Вашингтон, Оклахома. Произведен бил од Sikelia Productions на Скорсезе и Appian Way Productions на Ди Каприо, со неговиот буџет од 200 милиони долари, наводно, најголемата сума потрошена некогаш за снимање филм во Оклахома.[6]

Содржина[уреди | уреди извор]

Членовите на индијанското племе Осејџ во САД се убиени под таинствени околности во 1920-тите, што предизвикува голема истрага на ФИБ во која е вклучен Џ. Едгар Хувер.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Killers of the Flower Moon (15)“. British Board of Film Classification. August 31, 2023. Архивирано од изворникот August 31, 2023. Посетено на August 31, 2023.
  2. Предлошка:Cite The Numbers
  3. Предлошка:Cite Box Office Mojo
  4. Menta, Anna (October 20, 2023). 'Killers of the Flower Moon' Ends With a Touching Dedication to Longtime Scorsese Collaborator Robbie Robertson“. Decider. Архивирано од изворникот October 21, 2023. Посетено на October 21, 2023.
  5. Hayes, Patrick (2022-02-01). „Every Leonardo DiCaprio and Martin Scorsese Movie Collaboration, Ranked“. MovieWeb (англиски). Посетено на 2023-12-25.
  6. „The Oklahoman Subscription Offers, Specials, and Discounts“. subscribe.oklahoman.com. Посетено на 2023-12-25.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]