Прејди на содржината

Apple TV+

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трговската марка на Apple TV+

Apple TV+ — американска преносна услуга во сопственост и управување од Apple. Пуштена била на 1 ноември 2019 г. и нуди избор од оригинални производствени филмови и телевизиски серии наречени Apple Originals.[1][2] Услугата била најавена за време на посебен настан на Apple во март 2019 г. Може да се пристапи до прегледувањето преку веб-страницата на Apple и преку софтверската програма Apple TV, која постепено станува достапна на многу уреди на Apple и некои големи конкурентни уреди за пренос, вклучително и некои паметни телевизори и играчки конзоли. Пристапот до услугата е вклучен во претплатен пакет на Apple One.[3] Поголемиот дел од содржината е достапна во форматите Dolby Vision и Atmos.[4] Apple TV+ се здобил со признание за разновидните оригинални содржини, кои опфаќаат жанрови од драма и комедија до научна фантастика и документарци.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kirkland, Justin; Westenfeld, Adrienne; Miller, Matt (November 1, 2019). „Every Debut Apple TV+ Show Ranked From Worst to Best“. Esquire. Архивирано од изворникот January 11, 2020. Посетено на November 1, 2019.
  2. Kirkland, Justin; Westenfeld, Adrienne; Miller, Matt (2019-11-01). „Every Debut Apple TV+ Show Ranked From Worst to Best“. Esquire. Архивирано од изворникот 2020-01-11. Посетено на 2019-11-01. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)
  3. Alexander, Julia (2020-09-15). „Apple confirms Apple One subscription bundle, bringing together Music, TV Plus, Arcade, and more“. The Verge (англиски). Архивирано од изворникот 2020-09-15. Посетено на 2020-09-15. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)
  4. Desantis, Rachel; Young, Susan (March 25, 2019). „Apple Reveals Apple TV+, with Shows from Oprah Winfrey, Jennifer Aniston & Reese Witherspoon“. People. Архивирано од изворникот March 26, 2019. Посетено на March 26, 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Apple TV+ — Матичната страница