Уака (споменик)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цивилизација на Инките
Општество
кечуански јазик
Сапа Инка
образование
религија
митологија
архитектура
патен систем
армија
земјоделство
кујна
Историја
Кралство Куско
Тавантинсују
шпанска колонизацијаХуака или Вака (кечуански: huaca или waqa) е објект кој претставувал почит кон нешто и најчесто било изградено во вид на споменик. Терминот може да се однесува и за некое свето или познато природно место. Како дел од религијата на Инките, некои хуаки биле присутни и за време на религиски обреди. Андските цивилизации верувале дека секој објект има физичка присутност и две души, една за да го создаде предметот, друга за да го оживее. Тие при обредите пробувале и посакувале да ги разбудат душите за да може предметот да функционира.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]