Ултравиолетово зрачење

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од УВ-зрачење)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ултравиолетово зрачење (или ултравиолетовата светлина) — електромагнетно зрачење на кое одговараат бранови должини од 400 до 10 нанометри.

Овој вид на електромагнетно зрачење има поголема енергија од видливото зрачење (од 400 до 800 нанометри) кое може да го види човековото око.