Тромбоцит-активирачки фактор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тромбоцит-активирачки фактор
PAF-platelet activating factor.png
Назнаки
74389-68-7 Yes check.svgОк
ChEBI CHEBI:44811 X mark.svgН
ChemSpider 97241 X mark.svgН
1833
1831
Jmol-3D слики Слика
MeSH Platelet+Activating+Factor
PubChem 108156
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Тромбоцит-активирачки фактор е потентен фосфолипиден активатор и медијатор на многу леукоцитни функции, тромбоцитна агрегација и дегранулација, инфламација, и анафилакса.

Се создава во различни клетки, но особено во оние кои се вклучени во одбраната на домаќинот, како што се тромбоцитите, ендотелните клетки, неутрофилите, моноцитите, и макрофагите. PAF континуирано се произведува во овие клетки но во мали количини и продукцијата е контролирана од активноста на PAF ацетилхидролазите. Се произведува во поголеми количини од страна на инфламаторните клетки како одговор на специфични стимули.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Zimmerman GA, McIntyre TM, Prescott SM, Stafforini DM (May 2002). „The platelet-activating factor signaling system and its regulators in syndromes of inflammation and thrombosis“. Critical Care Medicine. 30 (5 Suppl): S294–301. doi:10.1097/00003246-200205001-00020. PMID 12004251.