Тријер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тријер
Entraygues-sur-Truyère JPG05.jpg
Тријер во Антрејг на Тријер
Truyère.png
Местоположба
ДржаваФранција
Физички особености
Извор 
 • местоЦентрален Масив
 • надм. вис.1,450 км
Устие 
 • место
Ло
 • координати
44°38′37″N 2°33′45″E / 44.64361° СГШ; 2.56250° ИГД / 44.64361; 2.56250 (Lot-Truyère)Координати: 44°38′37″N 2°33′45″E / 44.64361° СГШ; 2.56250° ИГД / 44.64361; 2.56250 (Lot-Truyère)
Должина167 км
Големина на сливот3,300 км2
Проток 
 • просечен60 м3
Особености на сливот
ТечениеЛо→ ГаронаЖирондски ЕстуарАтлантски Океан
Притоки 
 • левиБес
 • десниГул

Тријер (француски: Truyère) ― река во југозападна Франција, десна притока на Ло.[1] Нејзиниот извор се наоѓа во југозападниот Централен Масив, северно од Манд. Тече воглавно западно преку следните департмани и градови:

Реката Тријер се влева во Лот во Антрејг на Тријер. Нејзините главни притоки се Бес во близина на Албарет ле Комтал, Гул во близина на Сен Иполит и Селв во близина на Кампурие.

Тријер напојува неколку резервоари, како Лак де Грандвал и Лак де Бараж де Саран, за снабдување со хидроелектрична енергија.

Гарабискиот вијадукт, изграден од Густав Ајфел, се протега на Тријер во близина на Рујн-ан-Маржерид.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Сандр. „Податоци за течението — La Truyère (O7--0250)“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]